חם מהעולם

משאף אסטמה חכם

בקרוב צפויה הקלה משמעותית בטיפול במחלה בזכות משאפים חכמים שיעקבו, יזכירו, יתריעו ויתעדו את תדירות השימוש בתרופות ואת יעילות השימוש במשאפים.

מהי מחלת האסטמה

מחלת האסטמה (בעברית: קצרת או גנחת הסימפונות) היא מחלה דלקתית כרונית של דרכי הנשימה. החולים באסטמה סובלים מהתקפים, אשר במהלכם ישנה התכווצות של הסמפונות (צינורות הנשימה), הופעת בצקת בעקבות התעבות הרירית הפנימית של הסמפונות והפרשת ריר סמיך לתוכן. התקפים אלו גורמים להפרעת נשימה, הכוללת תסמינים כגון קוצר נשימה, שיעול, צפצוף, כאבים או אי נוחות בחזה, ולתחושה של חנק אצל החולה. בהתאם לחומרת המחלה, התקפים יכולים להופיע באופן תכוף (יומיומי ואף מספר פעמים ביום), או אחת לתקופה, בעיקר בעקבות חשיפה לגירויים סביבתיים, מאמץ גופני חריג, שינויי מזג אויר וכיוב'.

מהם הגורמים למחלת האסטמה

הגורמים למחלת האסטמה מגוונים, ונראה שיש שילוב בין היבטים גנטיים לבין היבטים סביבתיים:

  • היסטוריה משפחתית של אסטמה
  • עישון או חשיפה לעשן סיגריות (עישון שניוני)
  • זיהום אוויר
  • אלרגיות
  • זיהומים ומחלות בדרכי הנשימה

מהו הטיפול במחלת האסטמה

הטיפול באסטמה מתחלק לטיפול שוטף המיועד למניעת התקפים והקלה על חומרתם, וטיפולים מיידיים, הניתנים בזמן התקף. טיפולים קבועים כוללים אינהלציות, שימוש במרחיבי סימפונות וטיפול תרופתי עם סטרואידים. טיפולים מיידיים נועדו להפסקת ההתקף, ומתבצעים על ידי שאיפת מרחיבי סימפונות, הפותחים את דרכי האוויר באופן מיידי. השאיפה נעשית תוך שימוש במשאף המחדיר את התרופה ישירות לדרכי הנשימה.

מעט מידע על המשאף

המשאף הראשון הומצא על ידי ד"ר מאדג' בשנת 1778, כתרופה נגד שיעול. רק כ-170 שנים לאחר מכן, בשנות ה-50 של המאה הקודמת, רופאים הבינו כי ניתן להשתמש במשאפי לחץ להחדרת תרופות אסתמה ישירות לריאות, ולהביא להקלה מיידית על התסמינים.

לצערנו, למרות שהשימוש במשאפי אסטמה נמצא כטיפול היעיל ביותר במחלה, מספר גדול של מחקרים מהתקופה האחרונה מראים כי מרבית הילדים, ואף חלק ניכר מהמבוגרים, אינם משתמשים במשאף בצורה תקינה. הם אינם מצליחים לנשום בצורה תקינה במהלך השימוש במשאף, השאיפה חלשה מדי או איטית מדי, הם אינם מתאימים את צורת השאיפה למשאף הספציפי, משתמשים במינונים שגויים ועוד. התוצאה – שימוש יתר בתרופות, מחלה לא מאוזנת, התקפי אסמה רבים וקשים, אשפוזים תכופים ועלייה משמעותית בסיבוכים של המחלה.

בשורה לחולי אסטמה

בעקבות התוצאות העגומות של המחקרים אודות שימוש במשאפי אסטמה, חוקרים ורופאים התאגדו יחדיו במטרה למצוא פתרון שייעל ויקל על חולי האסטמה ועל המטפלים בהם. מחקרם הביאו ליצירת הדור החדש של המשאפים – משאפי אסטמה חכמים.

המשאפים החכמים פועלים על ידי חיבור בלוטות'. בכל פעם שיש שימוש במשאף, התאריך, השעה והמקום מתועדים, יחד עם מידע אודות המינון ואודות תקינות השימוש. המכשיר משתמש בחיישנים אקוסטיים על מנת לנטר ולעקוב אחר טכניקת השאיפה, ומסוגל לזהות שגיאות בתזמונים ובאיכות של השאיפה, המשפיעים על יעילות הטיפול.
החולה מקבל התרעות ותזכורות לטלפון שלו, והמידע שנאגר משמש לזיהוי דפוסים של התקפי קוצר נשימה ומעקב אחרי תכיפות ואופן השימוש במכשיר.

בשלב הבא, אותם המכשירים יוכלו אף לזהות ולהתריע מפני גורמים סביבתיים המהווים טריגרים ידועים, העשויים להשפיע על חולי האסטמה.

ניסויים ראשוניים במשאפים החכמים מראים על ירידה בכמות התרופות, עלייה במספר הימים בהם לא היה צורך בשימוש בתרופות, ובאופן כללי שיפור בשליטה על האסטמה במהלך 12 חודשי הניסוי. כאשר בחנו את המשאפים החכמים בשימוש של ילדים, גילו ששימוש במשאף החכם שיפר את אחוזי השימוש בתרופות מנע והפחית את מספר ההתקפים.

המשאפים החכמים הראשונים צפויים לצאת לשווקים לקראת סוף 2018.