הרכב שמנטר את מצבך הבריאותי

כולנו מחכים ומצפים למכוניות העתיד. יצרני המכוניות מבטיחים לנו שמעבר לפינה נמצאות מכוניות שנוהגות לבדן, מחנות ומתדלקות בכוחות עצמן. אך האם ידעתם שמכוניות העתיד גם צפויות לדאוג לבריאות שלנו?  חברות המכוניות הגדולות עוסקות כעת בפיתוח חיישנים ביומטריים, אשר מטרתם מעקב אחר הבריאות וניטור אחר מצב רוחו של הנהג.

כל פעימת לב וכל נשימה שולחת אותות חשמליים אל חיישני הרכב. אותם החיישנים, המצויים במושבים, על ההגה או על גבי חגורת הבטיחות, מזהים את הנהג, ובמהלך הנסיעה מודדים פרמטרים בריאותיים שונים כגון דופק, קצב נשימה, רמות חרדה, עייפות, חום גוף, פעילות גלי מוח ועוד. החיישנים מתריעים כאשר הם קולטים נתונים חריגים, כגון עייפות מסכנות חיים, רמת האלכוהול גבוהה בדם, פעילות מוחית לא תקינה (כגון בעת התקף אפילפטי או שבץ) או שינויים ברמות הגלוקוז בדם. המידע מוצג על גבי מסך המכונית, החיישנים מפעילים נורית אזהרה כאשר ישנם חריגות מהמדדים הרצויים ומזעיקים צוותי חילוץ במידת הצורך. 

הניטור אחר בריאות הנהג נעשה בזמן הנסיעה, ומאפשר מצד אחד התאמות ושינויים סביבתיים מיידיים על מנת להבטיח נסיעה בריאה ובטוחה (כגון שינויים בזרימת האוויר ברכב על מנת לעורר או להרגיע את הנהג, לפי הצורך) ומצד שני מעקב רציף ואחסון מידע אודות בריאות הנהג לשימוש עתידי.

מערכות החיישנים עוברות סינכרון עם שעוני בריאות, הולטרים ומערכות מעקב בריאות אחרות, ועל ידי כך מתאפשר ניטור רציף וממושך, תוך הענקת טיפול מתאים, המתייחס לפעילות הגופנית שנעשתה קודם לכניסה לרכב ולבריאות הפיזית במהלך הנסיעה. המידע יוכל להיות מוזרם לרופא ישירות, וניתן יהיה לשוחח ולהיוועץ עימו דרך מסך המכונית.

במצבי חירום רפואיים המכונית תדע לעבור למצב נהיגה אוטונומי, ולהסיע את הרכב היישר לבית החולים הקרוב ביותר, ובכך לקצר משמעותית את הזמן עד לקבלת טיפול.

יצרני המכוניות מבטיחים לנו שהעתיד כבר כאן, ותוך שנים בודדות המכוניות שלנו יהפכו למרכזי בקרה רפואיים אישיים. הצפי הוא שניטור הבריאות בזמן הנסיעה יאפשר חיסכון בזמן ובמשאבים, יפחית את מספר תאונות הדרכים, יזהה בעיות רפואיות פוטנציאליות בשלבים ראשוניים, ויאפשר קבלת טיפול רפואי בהקדם.