סוכרת סוג 2 –לפעול כדי למונע
סוכרת נחשבת כיום למגפה הגדולה והמשמעותית בעולם כולו, עם קרוב לחמש מאות מיליון חולי סוכרת סביב העולם, וקרוב ל-500,000 חולים בישראל. לסוכרת עלולות להיות השלכות בריאותיות הרסניות הכוללות פגיעה באיברים רבים – התקפי לב, שבץ מוחי, אי ספיקת כליה, עיוורון, פגיעה עצבית וקטיעת גפיים.
מהי סוכרת?

הגוף משתמש בסוכר (גלוקוז) כמקור אנרגיה והוא מפיק אותו מהמזון אותו אנו אוכלים או מייצר אותו בעצמו בכבד ובכליה. הגלוקוז נכנס לתוך התאים בזכות אינסולין, הורמון המיוצר בלבלב. לאחר האכילה הלבלב משחרר אינסולין בכמות המספיקה על מנת להעביר את הגלוקוז אל תוך התאים. כאשר הגלוקוז נכנס לתאים, רמות הסוכר בדם יורדות. בסוכרת סוג 2, הסוכרת הנפוצה ביותר, כמות האינסולין המיוצרת בגוף אינה מספקת ותאי הגוף ברקמות השונות אינם מגיבים לאינסולין.

במקרה של סוכרת סוג 2, לתסמינים נטייה להתפתח בצורה איטית והדרגתית, ואנשים רבים אינם מודעים לכך שהם חולים במחלה. מבין התסמינים הנפוצים של המחלה: השתנה מרובה, צימאון, שינויים חריגים במשקל, תשישות, עצבנות, ראיה מטושטשת, החלמה איטית של פצעים, דלקות עור, נימול ועוד. רק מדידה של רמות הסוכר בדם יכולה לאשר את האבחנה של סוכרת.

?מהו טרום סוכרת

טרום סוכרת מתייחס למצב בו ערכי הסוכר בדם גבוהים מהנורמה, אך עדיין אינם חריגים מספיק על מנת להיות מוגדרים כסוכרת. ללא שינויים באורח החיים, מצבו הרפואי של חלק מהאנשים ה"טרום סוכרתיים" יחמיר, רמות הסוכר בדם יעלו, והמחלה תתקדם ותהפוך לסוכרת. לטרום סוכרת בדרך כלל אין תסמינים, ולא ניתן לזהות את המחלה ללא בדיקת דם.

גורמי סיכון לחלות בטרום סוכרת ובסוכרת
 • עודף משקל – גורם הסיכון המהותי ביותר - במיוחד שומן בטני (באזור הבטן) הקשור בתנגודת לאינסולין.
 • הרגלי תזונה לקויים – אנשים אשר הניזונים מתפריט העשיר באוכל מעובד ומשקאות ממותקים נמצאים בסיכון גדול יותר לחלות בסוכרת.
 • חוסר בפעילות גופנית – ככל שרמת הפעילות הגופנית נמוכה יותר, כך גדל הסיכוי לחלות בטרום סוכרת וסוכרת.
 • גיל – הסיכון לחלות בטרום סוכרת עולה עם הגיל.
 • היסטוריה רפואית משפחתית – הסיכון לחלות בטרום סוכרת או סוכרת עולה כאשר ההורים או אחים סובלים מהמחלה.
 • סוכרת הריון – נשים אשר סבלו מסוכרת הריון נמצאות בסיכון מוגבר לחלות בסוכרת סוג 2.
 • שחלות פוליציסטיות – נשים הסובלות משחלות פוליציסטיות נמצאות בסיכון מוגבר לחלות בסוכרת סוג 2.
 • הפרעות שינה – אנשים הסובלים מדום נשימה בשינה ואנשים העובדים משמרות לילה, נמצאים בסיכון מוגבר לחלות בטרום סוכרת ובסוכרת.
 • מצב בריאותי כללי – אנשים הסובלים ממחלות כגון לחץ דם גבוה, שומנים בדם, כולסטרול גבוה ועוד נמצאים בסיכון גבוה לחלות בסוכרת.
מניעת סוכרת

החדשות הטובות הן שבמקרים רבים סוכרת סוג 2 ניתנת למניעה. שינויים באורח החיים עשויים להשפיע באופן מהותי על ההידרדרות של המחלה ובמקרה של טרום סוכרת – אפילו למנוע את התפרצותה. שינויים אלו יסייעו למנוע את הסיבוכים הבריאותיים העתידיים הנובעים ממחלת הסוכרת.

 1. הורידו את המשקל העודף – משקל עודף הוא גורם הסיכון העיקרי למחלת הסוכרת. ירידה הדרגתית ומתונה במשקל, על ידי שילוב של תזונה נבונה ופעילות גופנית, מפחיתה את הסיכון לחלות בסוכרת.
 2. פעילות גופנית – פעילות גופנית מורידה את רמות הסוכר בדם ומגבירה את רגישות התאים לאינסולין. מומלץ לשלב פעילות אירובית (כגון הליכה נמרצת, שחיה, רכיבה על אופניים) עם פעילות של כוח (הרמת משקולות). מחקרים שונים מדווחים על כך שחצי שעה של פעילות גופנית ביום יכולה להוריד את הסיכוי לחלות בסוכרת ב-30%.
 3. אכלו בריא – העדיפו תזונה העשירה בשפע ירקות ומאכלים העשירים בסיבים תזונתיים, והשתדלו להימנע (או לכל הפחות – להפחית מאד) באכילה של אוכל מתועש ומעובד, מלוח, משקאות ממתוקים, חטיפים וממתקים.
 4. הפסיקו לעשן – מעשנים נמצאים בסיכון מוגבר לחלות בסוכרת ומחלות לב, וככל שאדם מעשן כבד יותר, כך הסיכון עולה. זה הזמן לחשוב על גמילה מסיגריות.

 5. הפחיתו לחצים – לחץ יכול להגביר את רמות הסוכר בדם ולפגוע בבריאות. הפחתת לחצים יכולה להיעשות על  ידי פעילות גופנית, תחביבים, מנוחה, תרגילי נשימה ושיחות עם אנשים קרובים. אם הנכם מרגישים שהלחץ גובר עליכם, ואתם לא מסוגלים להשתחרר ממנו, מומלץ לפנות לקבל טיפול פסיכולוגי.

 6. שנו טוב – ישנן עדויות שפחות מידי שעות שינה גורמות לעמידות בפני אינסולין. השתדלו להיכנס למיטה בשעה סבירה, לכבות מכשירי חשמל, להחשיך את החדר ולישון שינה איכותית ומספקת.

אבחון של סוכרת
את הסוכרת ניתן לזהות בקלות יחסית, בבדיקת דם המודדת את רמת הסוכר בדם.
הטיפול בסוכרת

במקרה של סוכרת סוג 1 יש צורך במדידות תכופות של רמות הסוכר בגוף והזרקת אינסולין בהתאם לתוצאות. בשנים האחרונות חל שינוי משמעותי באפשרויות הטיפול – הכוללות תכשירי אינסולין בטוחים יותר ואפשרויות למדוד את רמת סוכר הדם באופן רציף.

בחולי סוכרת סוג 2 הטיפול הראשוני יכלול טיפול תרופתי, שינויים תזונתיים ופעילות הגופנית במטרה להפחית את רמת הסוכר בדם ולהוריד את הסיכון לפתח סיבוכים.

תרופות לסוכרת סוג 2 פועלות במנגנונים שונים כגון הגברת ייצור האינסולין בלבלב, הגברת רגישות התאים לאינסולין או שיבוש ספיגת הגלוקוז בכליה. הטיפול התרופתי מותאם לצרכיו הייחודיים של המטופל. כיום יש דור חדש של תרופות, שבנוסף לאיזון רמות הסוכר בדם גם מפחיתות את הסיכון לתמותה ותחלואה לבבית (השפעה מתורגמת לתוחלת חיים ארוכה יותר למרות מחלת הסוכרת). התרופות קיימות בהגבלות מסוימות בסל התרופות, אך נגישות למרבית המטופלים.

זיהוי וטיפול בשלב מוקדם, מסייעים להגיע לאיזון ומפחיתים את הסיכוי לתחלואה נלווית. למידע נוסף יש לפנות לרופא המשפחה.